O Chorobie

Co to jest choroba otępienna
Otępienie, znane również jako demencja lub zespół otępienny, to grupa objawów najczęściej kojarzona z postępującym pogorszeniem pamięci, zdolności myślenia, orientacji i komunikacji. Często towarzyszą im również zaburzenia nastroju, takie jak depresja. Przyczyną otępienia mogą być różne stany chorobowe dotyczące mózgu. Najczęściej dotykają one osób starszych, a ich leczeniem zajmują się między innymi specjaliści neurologii oraz geriatrii.
W każdym przypadku wystąpienie objawów otępienia jest związane z uszkodzeniem i zanikiem komórek nerwowych. Proces ten może rozwijać się na podłożu zmian neurodegeneracyjnych, to znaczy na skutek choroby, w której w neuronach gromadzą się nieprawidłowe białka. W wielu wypadkach jest on związany z zaburzeniami krążenia krwi i nagłym (na przykład w wyniku udaru) lub przewlekłym (miażdżyca, niekontrolowana cukrzyca) niedotlenieniem tkanki mózgowej. U większości chorych otępienie ma charakter mieszany, to znaczy jest spowodowane zarówno przez zmiany neurozwyrodnieniowe, jak i naczyniopochodne. Niezależnie od przyczyny, uszkodzenie komórek nerwowych zaburza funkcjonowanie mózgu oraz wiąże się ze spadkiem wytwarzania neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina, serotonina, noradrenalina czy dopamina.
Alzheimer
Najczęstszą przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera. Jest to choroba neurodegeneracyjna. W jej przebiegu dochodzi do obumierania komórek nerwowych pod wpływem gromadzenia się nieprawidłowego białka – beta-amyloidu. Początkowe objawy są trudno uchwytne. Stopniowo nasilając się prowadzą do utraty zdolności umysłowych, zaburzeń orientacji, utraty pamięci i zmian osobowości. Chory stopniowo cofa się – występuje regres funkcji umysłowych, emocjonalnych, psychicznych oraz fizycznych.
Pacjenci w kolejnych etapach wymagają coraz większej pomocy w coraz to prostszych czynnościach życia codziennego.
Choroba ta zwana jest chorobą stulecia.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.


